S nedostatkom snehu rastie záujem o letné zájazdy

S nedostatkom snehu rastie záujem o letné zájazdy

Zima je zatiaľ pre takmer všetkých dovolenkárov veľkým sklamaním. Sen o zimnej dovolenke na horách sa začína pomaly, ale isto rozplývať. Bez snehu to jednoducho nejde.

Mnohí ľudia však na súčasné nelichotivé lyžiarske podmienky zareagovali veľmi zaujímavo – začali intenzívne nakupovať first minute zájazdy na leto. Ušetrené peniaze jednoducho presunuli na letnú dovolenku. Zo zimy síce asi nebude nič, letná dovolenka však vďaka ušetreným peniazom môže byť o to lepšia. Vďaka zľavám first minute zájazdov s pomocou peňazí ušetrených na zimnej dovolenke je možné si dopriať aj luxusnejšiu letnú dovolenku.

Kam sa však v lete vybrať? Možností je viacero. Pokiaľ však chcete získať od cestovnej kancelárie naozaj výhodnú first minute zľavu, vyberte sa do destinácie, kam jazdí relatívne veľa Slovákov. A teraz vôbec nemáme na mysli Chorvátsko.

Hurghada, Egypt

Hurghada je najväčším egyptským turistickým rezortom. Denne sa týmto mestečkom premelie cez 200 tisíc dovolenkárov. Nemálo z nich sem prichádza aj zo Slovenska.

Hurghada leží na pobreží Červeného mora, ktoré je známe aj tým, že je najslanšie na svete. Obsah soli vo svetovom oceáne je tri a pol percenta. V Červenom mori sú to percentá štyri.

Viete, ako dostalo Červené more svoje meno? Jedna teória hovorí o sfarbení riasami. Druhá, pravdepodobnejšia, tvrdí, že v minulosti sa farbami označovali svetové strany. Takýmto spôsobom dostalo názov aj Čierne more.

Červené more je rajom pre všetkých milovníkov podmorského života. Svet koralov v tomto mori patrí medzi najkrajšie na Zemi. Pokiaľ ešte nemáte spravený potápačský kurz, Hurghada je skvelým miestom, kde tak učinniť. Za krásami koralových útesov sa však dá vybrať aj s obyčajným šnorchlom.

Dovolenka v Hurgahde by nebola ta pravá, keby ste si leňošenie na pláži nespestrili spoznávaním starovekého Egypta. Za pyramídami v Gíze vás zoberú za pár eur všetky cestovky. Ďaleko to nie je ani do Luxoru, kde môžete obdivovať Údolie kráľov.

Antalya, Turecko

Egypt je vo svete cestovného ruchu stálicou už niekoľko desiatok rokov. Pyramídy a pláže Červeného mora poznajú po celom svete.

Turecko je však krajina, ktorej ľudia zatiaľ len prichádzajú na chuť. Do Turecka sa už aj dnes ročne vyberie cez 30 miliónov ľudí. Na turecké pláže jazdí každoročne viac a viac slovenských turistov.

Turecko je zaujímavé najmä ako alternatíva k tradičným stredomorským destináciám ako Španielsko, Taliansko či Grécko. Turecko je oproti týmto krajinám lacnejšie. Na rozdiel od Egypta je však Turecko ďaleko vyspelejšia krajina. Kým v Egypte ľudia trávia väčšinu času v uzavretých rezortných mestách, Turecko umožňuje ďaleko bližší kontakt s bežným obyvateľstvom.

Antalya je pomerne veľké mesto (okolo jedného milióna obyvateľov) na juhu Turecka.  Pobrežie poskytuje tradičnú stredomorskú atmosféru a počasie. Výhodou Antalye je to, že okrem viacerým pláží v jej okolí nájdete aj množstvo zaujímavých historických pamiatok.

Pokiaľ sa na letnú dovolenku vyberiete do Turecka, nezabudnite na návštevu Istanbulu. Najväčšie turecké mesto sa ako jediné na svete rozkladá na dvoch kontinentoch. Z Európy sa do Ázie tak dostanete za pár minút. Istanbul však uchvacuje predovšetkým úžasným mixom kresťanských a islamských pamiatok.

Dubaj, Spojené arabské emiráty

Dubaj nepatrí u Slovákov medzi masové záležitosti. Ročne sa sem však na dovolenku stále vyberú tisíce ľudí zo Slovenska.

Dovolenka v Dubaji je exotika, ktorá sa dá kúpiť za menej ako tisíc eur. V meste na vás čaká najvyššia budova na svete, z ktorej si môžete pozrieť celé Spojené arabské emiráty ako na dlani. Dubaj má pre vás pripravené aj mnohé ďalšie architektonické skvosty. Za návštevu stoja napríklad umelé ostrovy.

Okrem modernosti však Dubaj ponúka aj náhľad do tradičného púštneho života. Na dovolenke v Dubaji by ste v žiadnom prípade nemali vynechať jazdu na ťaviach. Alternatívou je zdolávanie dún na terénnom vozidle.

Ak vás zaujíma arabská kultúra, miestne cestovné kancelárie majú pre vás pripravené kurzy arabčiny. V prípade veľkej chuti vám ponúknu aj kulinárske kurzy. Arabská kuchyňa je výborná a trocha inšpirácie nikdy nezaškodí.

Koľko sa dá ušetriť kúpou first minute zájazdu?

Ak si kúpite letnú dovolenku v dostatočnom predstihu, máte šancu ušetriť nemalú sumu. Neraz sa zľava spojená s first minute vyšplhá až na 30 percent.

Cestovné kancelárie chcú predať čo možno najviac zájazdov niekoľko mesiacov pred ich začiatkom. Preto sú ochotné poskytnúť zaujímavé zľavy.

First minute zájazdy však nie sú rovnako výhodné pre všetkých. Ďaleko najväčšie výhody pri first minute získavanú rodiny. Cestovné kancelárie sa zameriavajú práve na tento typ dovolenkárov. K zájazdom často dávajú rôzne výhody zdarma. Neraz sa stane, že dieťa ide na dovolenku s 50% zľavou či dokonca zdarma.

First minute zájazdy sú najmenej výhodné pre mladých ľudí, ktorým je v podstate jedno, pri ktorom mori sa budú opíjať. Pre tento typ dovolenkárov je lepšie využiť last minute ponuky.

Skutočnú výšku zľavy spojenú s first minute zájazdom sa dozviete v ponuke konkrétnej cestovnej kancelárie. Podmienky je dobré si pozorne preštudovať, aby vás cestovka náhodou nejakým reklamným trikom nedobehla.

Cestovné kancelárie väčšinou výšku zľavy pri first minute zájazdoch postupne znižujú. Napríklad každý mesiac znížia zľavu o tri percentá. Čím skôr si teda kúpite letnú dovolenku, tým viacej ušetríte.

Marek

Marek miluje cestovanie a Paríž je jedným z jeho obľúbených miest. Aj keď je to prvotriedny milovník New Yorku, Paríž si ho získal atmosférou, jedlom a úžasnými farbami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.