Víťazný oblúk

Vznešená oslava víťaznému ťaženiu Napoleonovej armády – aj tak by sme mohli nazvať túto veľkolepú pamiatku. Napoleon, vlastnou rukou korunovaný za cisára, si nechal stavbu objednať v roku 1806 po návrate z bitky pri Slavkove.

Nachádza sa na vrchole kopca Chaillot na námestí Étoile, v preklade námestie Hviezdy. Ak by ste sa na toto námestie pozreli z vtáčej perspektívy, skutočne pripomína hviezdu, pretože na nej ústi dvanásť dopravných tepien na všetky svetové strany.

Arc de Triomphe bol dokončený v roku 1836, má jednu klenbu a svojou veľkosťou predbehol aj známy Konštantínov oblúk v Ríme, meria totiž úctyhodných 50m na výšku a 45 m na šírku. Na čelných stranách sa nachádzajú basreliéfy a najznámejší z nich, na pravo, znázorňuje odchod dobrovoľníkov v roku 1792 a volá sa rovnako, ako francúzska národná hymna – Marseillaisa. V roku 1920 bola pod oblúk umiestnená Hrobka neznámeho vojaka a horí na nej večný plameň. Vo vnútri sa nachádzajú mená 558 generálov  a tí, ktorí sú podčiarknutí, umreli na vojnovom poli.

Naše tipy

Ak budete mať viac času a chcete okúsiť pravé čaro Paríža, odporúčam vám prejsť sa pešo po Vie Royale, teda Kráľovskej ceste. Siaha od paláca Louvre a Jardin de Tuillerie, pokračuje na Place de la Condorde, po avenue Champs-Elyseés po Víťazný oblúk.

Je to rovná trať a jej pôvodným cieľom bolo predĺžiť záhrady Tuillerie. V súčasnosti táto cesta pokračuje aj do modernej štvrte La Défense a končí moderným Víťazným oblúkom s názvom La Grande Arche de la Défense. Cesta je dlhá niekoľko kilometrov, ale v dobrom počasí, obutí v pohodlných topánkach a so správnou spoločnosťou vám to prejde veľmi rýchlo, natrafíte nielen na turistov, ale aj na ozajstných Parížanov.

A verte mi, nie je nič krajšie ako vyšľapať si to a vidieť, ako sa k Víťaznému oblúku blížite tak, ako kedysi Napoleon so svojou armádou. Ak by ste sa sem chceli dostať metrom, je to stanica Charles-de-Gaulle-Etoille. Okrem toho máte možnosť vyjsť aj na vrch oblúka a pokochať sa pohľadom na celý Paríž.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.