Opéra Garnier

Opéra Garnier, respektívne Palác Garnier (Palais de Garnier) je elegantný operný stánok s kapacitou 1979 miest, ktorý bol postavený medzi rokmi 1861 až 1875 pre Parížsku operu.

Opera bola známa tiež ako Sála kapucínov, vďaka svojej polohe na Boulevard des Capucines v 9. parížskom okrsku, no čoskoro po svojom otvorení sa začala nazývať Palácom Garnier – jednak kvôli svojej kráse a majestnátnosti a jednak ako vzdanie úcty jej architektovi Charlesovi Garnierovi.

Až do roku 1989 bola Opéra Garnier využívaná ako hlavný stánok Parížskej opery a dnes sa v nej konajú predovšetkým predstavenia baletu.

Prečo navštíviť?

Opéra Garnier je pravdepodobne najznámejšia opera na svete, veď sa tu odohráva dej známeho Fantóma opery. Zároveň patrí k symbolom Paríža v rovnakej kategórií ako sú napríklad Louvre, Notre Dame alebo Sacré Coeur.

Budova samotná je architektonickej prvej triede – bola to najdrahšia budova v Paríži postavená počas francúzskej Druhej republiky a hlavné schodisko a foyer patria k skutočným zázrakom architektúry. Navyše, stropy Opery sú zdobené freskami, ktoré vytvoril Marc Chagall.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.