Eiffelova veža

Jedným zo symbolov Paríža a jeho nezameniteľnej panorámy je 324 metrov vysoká Železná dáma, ako familiárne prezývajú Eifelovku Parížania. Tá sa nachádza na ľavom brehu rieky Seiny na Marsových poliach (Champ de Mars) a patrí k najpopulárnejsím atrakciám v meste. Ročne ju navštívi vyše 6 miliónov turistov, ktorí si radi postoja v často naozaj dlhočizných radoch.

No nie vždy bola verejná mienka naklonená tejto železnej oblude – v čase postavenia, pre potreby monumentálnej vstupnej brány pre Svetovú výstavu v roku 1889. Eifelovka pôsobila v čase postavenia pre mnohých ako päsť na oko. Verejná mienka sa začala meniť aj napriek kritike a poznámkam o najkrajšom výhľade na Paríž práve z Eifelovky – pretože vtedy ju nebolo vidno.

Dnes si bez nej Paríž vôbec nevieme predstaviť – je to nielen najvyššia budova v meste, ale aj jeho symbol a jedznoznačne najobľúbenejšia atrakcia.

Viac o Eiffelovej veži a ďalšícj pamiatkach nájdete v našom kompletnom sprievodcovi Parížom.

Marek

Marek miluje cestovanie a Paríž je jedným z jeho obľúbených miest. Aj keď je to prvotriedny milovník New Yorku, Paríž si ho získal atmosférou, jedlom a úžasnými farbami.

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.