Versailles

Symbol Francúzskej monarchie v jej najväčšej sláve a jeden z najimpozantnejších zámkov musíte vidieť.

Kde inde sa písala história Európy ako na dvore najmocnejšej monarchie svojej dobe? Práve sem preniesol Ľudovíť XIV. svoj dvor z parížskeho paláca v Tuileries a Louvre, aby dokázal lepšie kontrolovať šľachtu a ubrániť sa prípadným vzburám v hlavnom meste.

Versailles je výkladnou skriňou najslávnejšieho obdobia drancúzskej monarchie, stelesnením toho najlepšieho, čo Francúzsko v dobe jeho postavenia mohlo poskytnúť. Na paláci pracovali tí najlepší umelci a remeselníči svojej doby.
Realizáciou celého diela poveril kráľ architektov La Vaua a Mansart, interiérového architekta Le Bruna a záhradného architekta Le Notre. Trvalo celkom 50 rokov, než bol skvostný palác dokončený tak, aby uspokojil ctižiadostivosť a vôľu kráľa Slnko.

Zrkladová sála paláca vo Versailles
Najslávnejším a najkrajším priestorom v celom paláci je bezpochyby Zrkadlová sála dokončená v roku 1684. S dĺžkou 73 metrov sa radí k tým najväčším priestorom v paláci a využívala sa len sporadicky – pre najvýznamnejšie udalosti a oslavy. Za zmienku stoja aj známe prepychové spálne kráľa Ľudovíta XIV,

Rovnako ako si kráľ cenil samotný palác, tak miloval aj záhrady, ktoré vhodne dopĺňajú veľkoleposť celého miesta. Veď svoju finálnu podobu získavali vyše 40 rokov. Pre potreby zavlažovania celého parku okolo paláca nechal kráľ vytvoriť prevratný stroj v Marly, pre pumpovanie vody z rieky Seiny.

V tom čase záhrady a fontány vo Versailles spotrebuvávali také množstvo vody ako celý Paríž.

Záhrady sa rozkladajú na viac ako 800 hektároch v klasickom štýle francúzskych záhrad – pre potreby kráľa a jeho dvora tu boli vybudované vyhliadky, široké aleje zdobené sochami a umelé kanály – “malé Benátky”. Počas veľkolepých barokových dvorných slávností sa v parku konali predstavenia, ktoré občas zahŕňali aj plavby na lodiach na veľkom kanáli.

Komplex Versailles však tvorí oveľa viac budov ako len samotný palác, k známym a obľúbeným miestam patrí aj záhradný zámok Grand Triaton. Malý zámoček Petit Trianon vznikol v roku 1762. Mária Antoinetta si dala postaviť aj Le Hameau, vzorovú dedinku s lekárňou a mlynom, kde sa snažila napodobňovať sedliacky život.

K voľné prehliadke sú určené Veľké komnaty (Grands appartements), Zrkadlová galéria, Galéria bitiek a časti obrazovej galérie. Ďalšie priestory sú prístupné len so sprievodcom.

Ako sa sem dostanete
Versailles sa nachádza asi 16 kilometrov od centra Paríža a dostanete sa sem pohodlne autom, taxíkom, autobusom, či vlakmi systému RER. Linka RER C (žltej farby) spája centrálny Paríž so stanicou Versailles Rive Gauche, ktorá sa nachádza cca päť minút od paláca. Po vystúpení z vlaku stačí ísť s davom a k palácu trafíte poľahky. Zo staníc Gare Montparnasse a Gare Saint Lazare premávajú k Versailles vlaky s konečnou zastávkou na staniciach Versailles Chantiers, respektíve Versailles Rive-Droite. Od nich to trvá cca 10 minút peši. Spojenie s palácom zabezpečuje takisto autobusová linka RATP 171.

Kedy je najlepší čas na návštevu
Vo Versailles je kedykoľvek vhodný čas – palác vyzerá vždy okúzľujúco. Ak si však chcete vychutnať aj palácové záhrady, vyberte sa sem na jar, či v lete. Vtedy je najlepšie počasie aj na typický francúzsky piknik na niektorej z nespočetných záhradných lavičiek.

Marek

Marek miluje cestovanie a Paríž je jedným z jeho obľúbených miest. Aj keď je to prvotriedny milovník New Yorku, Paríž si ho získal atmosférou, jedlom a úžasnými farbami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.