Église Saint-Eustache

Kostol svätého Eustacha začal rásť v roku 1532 a dokončený bol až v roku 1637. Vznikol na základe návrhov Lemerciera a je zmesou rôznych umeleckých slohov – klenby v okázalom gotickom štýle lemované renesančnou dekoráciou. Interiér je 100 m dlhý, 44 m široký a 33 m vysoký, má päť postranných lodí a priečnu loď. Svoje pomenovanie dostal podľa rímskeho generála , Saint Eustaca, ktorý bol upálený aj so svojou rodinou pre konvertovanie na katolícku vieru.

     Počas Francúzskej revolúcie bol ako množstvo iných kostolov znesvätený a používal sa ako stodola. Po revolúcii bol zrekonštruovaný do svojej dnešnej podoby. Vo svojich útrobách však ukrýva prvenstvo, ktoré mu nevezme žiaden parížsky kostol – najväčší organ, ktorý je zložený z 8 tisíc trúbok čím predbehol aj katedrálu Notre Dame či kostol Saint Sulpice. V jednej z kaplniek sa nachádza hrobka slávneho ministra financií – Colberta, ktorý sa preslávil za vlády Ľudovíta XIV.

Naše tipy: Hneď po katedrále Notre Dame je Saint-Eustache považovaný za najkrajší kostol v Paríži. Pre množstvo známejších pamiatok nie je turistickým duchom až tak dotknutý, preto si zachováva tajomnú atmosféru, ktorú zažijú len pravý parížsky fajnšmekri. Nájdete ho v prvom parížskom obvode, pár ulíc od Louvru a skutočne len na skok od obchodného centra Les Halles. Ak si chcete oddychnúť od davov turistov, bleskov fotoaparátov a užívať si rozjímanie, Église Saint-Eustache je tým pravým miestom.

Lenka Filipová

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.