Stanica Gare du Nord

Stanica situovaná v srdci Paríža nie je  len bežnou vlakovou stanicou. Ide o polyfunkčné centrum, ktorému nemožno odoprieť štatút historickej pamiatky, ktorej fasádu zdobí dvadsaťtri ženských sôch.

Parížska stanica bola otvorená v roku 1846, ale bola o čosi menšia ako je tá súčasná. Terajšiu podobu a neoklasicistický vzhľad má na svedomí francúzsky architekt Jacques Hottorff. Jej názov „du Nord“ (na sever) naznačuje, že stanica mala poskytovať najmä cestovanie do Belgicka, severného Nemecka a Škandinávie. Dnes sa zo stanice ľahko dostanete na letisko Charles de Gaulle, metro linky číslo 2, 4, 5, RER linky B (letiská), D (Gare de Lyon) a E (St. Lazare) a vďaka Eurostaru môžete cestovať aj do susedných krajín ako je Británia, Belgicko, Nemecko  či Holandsko.

Gare du Nord je jednou z najrušnejších staníc v Európe a jednou z piatich najrušnejších staníc na svete. Ročne sem zavíta až 180 miliónov pasažierov. Ak sa rozhodnete okrem Paríža navštíviť aj niektorú inú európsku krajinu v okolí, táto stanica je skvelou voľbou. Priamo na stanici si môžete zakúpiť Eurostar lístok do jednej z mnohých krajín a pokým budete čakať na vlak, môžete si dať kávu v kaviarni priamo na stanici.

 

Kde stanicu nájdete:

18 Rue Dunkerque.

112 rue de Maubeuge

75010 Paris

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.