Sainte-Chapelle

Jedna z najúžasnejších pamiatok Paríža je tak trochu v úzadí typickým atrakciám, ktoré by ste mali vidieť. A pritom je táto nenápadná kaplnka jednou z najúžasnejších ukážok ľudského umenia.

Bola postavená v 13. storočí pre potreby uschovania posvätných relikvií zo života Ježiša Krista, no svoje si tu nájde naozaj každý. Nikde inde totiž nenájdete tak úžasnú ukážku farebných gotických vitráží, ktoré v Sainte-Chapelle naozaj úctihodnú plochu.

V kombinácii s kráľovskou modrou, zlatou a všadeprítomným symbolom francúzskeho kráľa – Fleur-de-Lis sa v svätej kaplnke budete cítiť až nadpozemsky. Samozrejme ak si odmyslíte množstvo turistov, ktorí prišli podobne ako vy obdivovať stáročnú krásu tohto miesta.

Sainte-Chapelle je jedinou zachovanou časťou bývalého kráľovského paláca na Île de la Cité a dnes je súčasťou komplexu justičného paláca Conciergerie. Aj preto tu platia prísne bezpečnostné pravidlá – zabudnite na svoje nožíky, či šitíčka. Podobné predmety budú skonfiškované a nevrátené. Relikvie, kvôli ktorým bola kaplnka postavená, dnes nájdete v Notre Dame ako relikvie Sainte-Chapelle.

Marek

Marek miluje cestovanie a Paríž je jedným z jeho obľúbených miest. Aj keď je to prvotriedny milovník New Yorku, Paríž si ho získal atmosférou, jedlom a úžasnými farbami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.