Panthéon

Panthéon je jednou z najznámejších pamiatok Paríža. Postavený bol pôvodne ako kostol na pokyn Ľudovíta XV v 18. storočí. Dnes však slúži ako svetské mauzóleum, ktoré je miesotm posledné odpočinku velikánov francúzskeho národa.

Budova je postavená v neoklasicistickom štýle, jej kupola má výšku 83 metrov  a predlohou jej fasády bol známy Panteón v Ríme.

Podobne ako Les Invalides slúži ako mauzóleum pre vojenských hrdinov Francúzska, v Panteóne sú pochovaní velikáni svetského života ako Voltaire, Rousseau, Victor Hugo, Émile Zola, Alexandre Dumas či Marie Curie.

Návšteva Panthéonu je zaujímavá najmä kvôli možnosti vstúpiť do krýpt a k hrobkám osobností a architektúre samotnej budovy, ktorej interiér je skutočne dych berúci.

V Panthéne je inštalované aj takzvané Foucoultove kyvadlo, mechanický prístroj ktorý demonštruje rotáciu Zeme na počesť  fyzika Léona Foucoulta, ktorý v roku 1851 postavil prvý takýto prístroj práve v budove Panthéonu.

 

Marek

Marek miluje cestovanie a Paríž je jedným z jeho obľúbených miest. Aj keď je to prvotriedny milovník New Yorku, Paríž si ho získal atmosférou, jedlom a úžasnými farbami.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.