Katedrála Notre Dame

Kým sa katedrála Notre Dame stala jednou z najvyhľadávanejších turistických atrakcií, prežila niekoľko storočí a bola svedkom mnohých ľudských tragédií. Jej výstavba začala ešte v polovici 12.storočia v najstaršej časti Paríža, Ille de la cité.

Udialo sa to v roku 1163 za vlády Ľudovíta VII., keď biskup Maurice de Sully pozval pápeža Alexandra III. a požiadal ho, aby položil základný kameň katedrály. Stavba trvala približne dve storočia, pričom je zaujímavé, že tento monument stále nie je dostavaný. V porovnaní s inými gotickými katedrálami mu chýbajú vrchné vežičky.

Najťažšie chvíle prežila katedrála počas Francúzskej revolúcie a druhej svetovej vojny, keď o ňu Parížania takmer prišli. Fasáda katedrály je totiž ozdobená sochami kráľov a tie boli obyvateľom Paríža tŕňom v oku. Pripomínali im nenávidených kráľov, tak v roku 1793 všetky sochy strhali. Počas reštaurátorských prác však boli vrátené na ich pôvodné miesto. Počas druhej svetovej vojny bola jedným so sídiel nemeckých vojsk a podľa legendy, ktorá medzi starými Parížanmi koluje, celý kostol bol v tom období podložený bombami, ktoré boli pripravené na odpálenie.

Katedrála je 130m dlhá, 50m široká a 35m vysoká, čím si vyslúžila titul najväčšieho kostola v meste Paríž. Pojme okolo 9 tisíc osôb a v čase vrcholiacej turistickej sezóny, na prelome júla a augusta v nej býva veľká tlačenica. Námestie Place du Parvis-Notre-Dame, na ktorom sa katedrála nachádza býva v lete plná turistov a pripravte sa, že na vstup môžete v najhoršom prípade čakať aj zo dve tri hodiny.

Naše tipy

Najlepšie je prísť ku katedrále hneď ráno, keď sa otvára, alebo večer pred zavretím. Čakanie však nie je nudné, spestria vám ho šikovní obchodníci, u ktorých si môžete zakúpiť rôzne suveníry, predovšetkým malé kľúčenky „eifellovky“, ktoré kúpite práve na tomto mieste najlacnejšie. S predavačmi sa treba jednať o lepšiu cenu a milo sa na nich usmievať, vtedy sú ústretovejší. Vo vnútri katedrály si môžete za poplatok kúpiť sviečku a zapáliť ju, či kúpiť si pohľadnice a iné suveníry, ktoré sú však predražené.

Obľúbenou turistickou atrakciou je aj výstup na vežu katedrály, z ktorej sa vám naskytne úchvatný výhľad na mesto a tiež susedný ostrov Ile St-Louis. Aj tu sa treba obrniť trpezlivosťou pri čakaní na vstup. Na námestí pred katedráloiu sa nachádza aj nultý bod a stará povera hovorí, že kto sa naň postaví, určite sa do Paríža vráti. A ja potvrdzujem, že sa to plní. 🙂

Katedrála Notre Dame du Paris sa preslávila najmä literárnym dielom Victora Huga – Chrám matky božej v Paríži, ktorý spôsobil, že ľudia zabránili jeho plánovanému zbúraniu, kvôli nedostatku financií na jeho udržiavanie. V Notre Dame sa odohrali aj iné historické udalosti – vydávala sa tu Maria Stuartovna, Jana z Arku tu bola vyhlásená za svätú, Napoleon Bonaparte sa korunoval za cisára a v roku 1944 tu generál Charles de Gaulle vyhlásil koniec nemeckej okupácie.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.