Cintorín Père-Lachaise

Najprestížnejší Parížsky cintorín a jeden z najznámejších svetových cintorínov, Père-Lachaise (Cimetière du Père Lachaise) patrí medzi najobľúbenejšie pamiatky mesta. Cintorín s rozlohou štyridsať štyri hektárov bol založený už v roku 1804. Podľa posledných údajov sa tu nachádza okolo sedemdesiattisíc hrobov. V súčasnosti je tu pochovaných približne milión ľudí a návštevnosť dosahuje ročne dva milióny. Často sa o ňom hovorí ako o „najlukratívnejšej adrese“ v Paríži, a miesto svojho posledného odpočinku tu našlo veľa osobností.

Jednoznačne najnavštevovanejší je hrob Jima Morrisona, ktorý v roku 1971 v Paríži zomrel. Vzhľadom na jeho návštevnosť a „opotrebovanosť“ je dnes zabezpečený pletivom. Ďalším „top“ je hrob Oscara Wilda, ktorý bol v roku 1992 renovovaný z dôvodu rozsiahleho poškodenia. Ľudia však ignorujú prosbu o neničenie majetku a spisovateľovi neustále píšu odkazy na pomník.  Zabudnúť sa nedá ani na hroby Edith Piaf, Marcela Prousta, Honoré de Balzaca, či Chopina, na ktorých hroboch taktiež možno často nájsť popísané papieriky od ľudí.

Okrem slávnych osobností sú tu pochovaní aj „obyčajní“ smrteľníci a časť cintorína je venovaná aj pamiatke obetiam Druhej svetovej vojny. Práve pomníky v tejto časti spôsobia, že vám po chrbte bude behať mráz. Sochy vychudnutých zúbožených ľudí pohnú každým a prechádzka touto „štvrťou“ vás jednoznačne umlčí.

Väčšina hrobov a hrobiek pôsobí klasicky, nájdu sa však aj výnimky, ktoré zachádzajú až do avantgardy. Čínsky zlatý hrob s pestrofarebnými vtáčikmi, či biela socha dievčatka a chlapca so psom sú len dvoma príkladmi z nespočetného množstva „umeleckých diel“.

Náš tip

Parížania často využívajú cintorín na nedeľné prechádzky. Pokiaľ vám vyjde počasie, prechádzka po tomto netradične – tradičnom  cintoríne môže byť aj napriek lokalite veľmi príjemná. Ak sa však rozhodnete cielene navštíviť niektoré zo slávnych hrobov, určite si zakúpte mapku pri vchode. 

Cintorín je na nej rozdelený na deväťdesiat sedem častí, v ktorých sú vyznačení najvýznamnejší „obyvatelia“. Za tieto mapky zaplatíte päť eur. Ak sa však predsa len necítite na motanie sa po tomto obrovskom bludisku, môžete využiť sprievodcu, ktorý vám poskytne dvojhodinovú prehliadku za šesť eur.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.