Bulvár Champs Elysées

Dvojkilometrový bulvár Champs Elysées (Avenues des Champs Elysées) je súčasťou virtuálnej osi, ktorá začína oblúkom Carrousel du Louvre, vedie cez Víťazný oblúk (Arc de Triomphe) a končí ďaleko na západe moderným oblúkom Grand Arche de la Défense.

„Elyzejské polia“ boli pôvodne záhradným trhom rozširujúcim Tuilerijské záhrady (Jardin des  Tuileries). Na konci 18. storočia sa táto časť stala módnym bulvárom, avšak Champs Elysées sa „vypracovala“ na obchodnú destináciu až na konci 19. storočia. V súčasnosti ide o jednu z najslávnejších ulíc na svete, ktorú ročne navštívi mnoho turistov a ktorá je slávna predovšetkým ako „domov“ prestížnych značiek.

Hoci tu nájdete mnoho „bežných“ reťazcov ako McDonald´s, Starbucks, či H&M, svoje miesto tu majú aj značky ako Louis Vuitton, Cartier, alebo Guérlain, ktoré tu vlastnia niekoľkoposchodové budovy.  Mnoho turistov berie tieto butiky ako atrakcie a fotenie pred ich výkladmi dodáva ich „parížskym spomienkam“ nádych luxusu. Z „dostupnejších“ značiek tu nájdete napríklad Adidas, ktorý tu má svoj najväčší outlet na svete, Zaru alebo Benetton.

Za povšimnutie určite stojí Virgin Megastore, v ktorom nájdete predovšetkým hudobné nosiče. Súčasťou niekoľkoposchodového „obchodíku“ je aj priestranné kníhkupectvo a papiernictvo so zaujímavými „vychytávkami“.

Bulvár vás okúzli eleganciou niektorých butikov, či architektúrou očarujúcej Belle epoque, počas ktorej bola ulica budovaná. Jediným nedostatkom tejto lukratívnej adresy je ruch spôsobený hustou premávkou a turizmom. Mnoho „domácich“ sa sťažuje na zaneprázdnenosť bulváru a spomína na jeho starú slávu; na časy, keď „Elyzejské polia“ neboli poznačené konzumom a masovým turizmom.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.