Connect with us

Cestovanie v Paríži

Métro & RER

Paríž ma jeden z najlepších systémov metra na svete. Po francúzsky Métro alebo Métropolitain Vás so svojimi 16 linkami dostane takmer kdekoľvek a rýchlo. Prečítajte si viac o parížskom metre.

Na bicykli

Možno by Vás pri doprave v Paríži bicykel ani nenapadol, podla nás však patrí k ideálnym dopravným prostriedkom, ktoré umožnujú naplno si vychutnať mesto s takmer 400 kilometrami cyklistických trás, sú takmer zadarmo a navyše spravíte niečo i pre svoje zdravie.

V Paríži totiž funguje takzvaná schéma Vélib, vďaka ktorej narazíte na bicykle na takmer každom kroku. V roku 2007 bolo v Paríži umiestnených vyše 20 000 bicyklov v 1400 staniciach – to znamená, že v centre mesta narazíte na takúto stanicu s bicyklami v priemere každých 300 metrov.

Ako to funguje?

Prostredníctvom terminálu, ktorý sa nachádza pri každej stanici zaplatíte platobnou kartou malý poplatok – € 1.7/deň alebo € 8 za týždeň. To Vám umožní využívať bicykle – prvých 30 minút, čo je dostatok času na premiestňovanie sa po meste je navyše úplne zadarmo, po prvej polhodine je cena bicykla € 1 za každú pol hodinu.

Pešo

Paríž je mesto stvorené na objavovanie po vlastných a každý kút ponúka niečo zaujímavé – i keď bežne chodenie neoblubujete, po vlastných sa Paríž objavuje najlepšie.

1 Comment

1 Comment

  1. Chaty na prenájom

    január 15, 2012 at 7:42 pm

    To cestovanie bicyklom mi raz spomínal francúzsky lektor, ktorý bol prednášať na mojej strednej škole.

    Keď som sa dostal do Paríža, bola to prvá vec, ktorú som vyskúšal. A musím povedať, že by sa niečo podobné mohlo zaviesť aj u nás. Vlastne pardon, nie sú peniaze. Iba na osobné výdavky politikov a stavbu ,,tunelov,,.

    No musím povedať, že je to nádherné mesto, a jazyk tiež. Strašne by sa chcel naučiť tento ľubozvučný jazyk.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Reklama

Najčítanejšie články:

To Top